Jak efektywnie oszczędzać na drukowaniu – kilka wskazówek

multizadaniowa drukarka

Współczesne urządzenia drukujące są coraz to bardziej ekonomiczne, mimo tego użytkownicy biorąc pod uwagę aktualną sytuację w kraju i na świecie starają się zoptymalizować to co można i tu rodzi się pomysł na optymalizację druku oraz związanych z tym kosztów eksploatacyjnych. W poradniku omówimy kilka najpopularniejszych metod optymalizacji drukowania.

Zamienniki do drukarek

Jedną z najprostszych i zarazem najbardziej efektywną pod kątem finansowym jest zastosowanie zamienników, czyli produktów, które odpowiadają specyfikacji oryginalnego tuszu, tonera, ale są od niego znacznie tańsze. Oczywiście mówiąc o specyfikacji mamy na myśli elementy, które nie są objęte patentami producenta oryginalnego wkładu do drukarki. Dotyczy to najczęściej składu zamiennika i pod tym kątem różnice na pewno występują, jednak nie są one na tyle duże, jakby mogło się wydawać.

Zamienników na rynku jest wiele, począwszy od markowych do których zaliczyć możemy produkty Activejet, poprzez wkłady z segmentu średniego, czyli np. Prism, a kończąc na ekonomicznych wkładach do drukarek np. marki WOX. Opcji i producentów jest wiele. Nie ulega wątpliwości, że markowe zamienniki to najlepszy wybór dla naszej drukarki. Dlaczego? Producenci dbają o ich należytą jakość przestrzegając norm jakościowych i bezpieczeństwa, które wyznaczają minimalne standardy, które muszą być spełnione, aby otrzymać certyfikat zgodności z daną normą. Część producentów z segmentu zamienników przeznaczonych dla najbardziej wymagających użytkowników dodatkowo testuje swe produkty w niezależnych instytucjach jak np. BSI. Takimi zamiennikami można śmiało drukować i wykorzystywać je nawet w zastosowaniach profesjonalnych, gdyż ich jakość dorównuje oryginalnym materiałom eksploatacyjnym. Niestety najlepsze na rynku zamienniki to koszt większy, ale i tak można na nich sporo oszczędzić, w porównaniu do zakupu oryginałów będą nas kosztować o 30-40% mniej.

Zakup zamienników do drukarek

Zamienniki do drukarek możemy kupić w sklepie internetowym lub w sklepie stacjonarnym. Zakupy przez Internet są dzisiaj powszechne, a co ciekawe kupując większą ilość zamienników można lepiej wyjść na tym, niż dokonując tej operacji w sklepie stacjonarnym – tam zwykle marże są nieco wyższe. Wiele sklepów z zamiennikami oferuje także odbiór osobisty zamienników, więc możemy dokonać zamówienia przez Internet, a odebrać zamienniki już na miejscu w siedzibie sprzedawcy i to wszystko w lepszej cenie niż zwykle.

Papier do drukarki

Czy na papierze do drukarki można oszczędzić? Okazuje się że tak! W jaki sposób? Bardzo prosto! Nie bez powodu wiele drukarek ma w standardzie zaimplementowane funkcje druku dwustronnego. jest to funkcja, która pozwala skutecznie zredukować ilość zużywanego papieru. Ta metoda stosowana jest często w biurach, gdzie należy przechowywać dokumentację np. księgową. Wówczas drukowanie dwóch stron na jednej kartce papieru pozwoli zwiększyć efektywność przechowywania dokumentacji, zmniejszyć ilość segregatorów do przechowywania dokumentów i jednocześnie zmniejszyć koszty jej magazynowania, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności. Proste? Tak, ale drukowania dwustronnego należy się nauczyć i wyrobić sobie dobre nawyki z tym związane. Nie każde dokumenty można przechowywać drukując je na jednej kartce papieru. W końcu przychodzi na również technologia, część dokumentacji z pewnością można również przechować w formie elektronicznej.

wydruki z drukarki

Użycie odpowiedniej czcionki w dokumentach

W Internecie znajdziemy wiele porad, które pozwalają oszczędzić kolejne krople tuszu podczas wydruków. Są nimi odpowiednie czcionki. Domyślnie stosowane i ustawiane w dokumentach nie są zbyt ekonomiczne, ale użytkownicy mogą to zmienić, dokonując świadomych wyborów. Jedną z najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej zasobożernych jest Arial, która powstała kilkadziesiąt lat temu. Swoje najlepsze lata czcionka ma już za sobą, mimo to jest powszechnie stosowana, bardziej z przyzwyczajenia, niż z popularności. Tymczasem istnieją inne czcionki, które mogą z powodzeniem ją zastąpić. W sieci znaleźć można liczne zamienniki, sprawdź które z nich są najlepsze!